Felkészülés:
Próbáltam megsaccolni nagyjából mennyi időt ölelt fel számomra a készülés, de nehéz erre pontos adatot mondani. Valahol 60-100 óra köré lőném be a trainingen kívüli önképzést. Rengeteg anyag van, amit innen onnan össze lehet gyűjteni és készülni belőle. Alább a lista azokról, amikből én tanultam:
- Gábor diái (pmpvizsga.hu - PMP felkészítő képzés)
- Definíciók, tool-ok, technikák gyűjtőtára. Jó kiindulási alap. Az ebben található dolgok nagy hasznát látják egy kis kiegészítő guglizásnak.
- Összefüggések megértésére a Handout 3. részében található process fólia nagyon hasznos volt.
- A hasznos linkek között szintén jó ismeretterjesztő anyagok találhatóak, szemléletformálásban lehetnek segítségre, vizsgakérdésekben kevésbé kerültek elő.
- Rita Mulcahy féle könyv (https://store.rmcls.com/shop-rmc)
- Nekem nagyon sokat segített a "knowledge area"-k logikai összefüggéseinek a megértésében.
- Sok példát és feladatot hoz, amiket kifejt és megválaszol. Kontextusba helyezi a tanult technikákat.
- Tartalmaz egy "PMIism" részt, amiben olyan dolgokat gyűjt össze, amik tipikusan jellemzőek a vizsgára, nagyon hasznos. (Pl.:A PMI-os jó projekt manager, mindig trainingre küldi a csapat tagot és sose kérvényezi az eltávolítását a csapatból.)
- Van benne ~400 vizsgakérdés, amik felérnek 1,5-2 teljes vizsgával. Ezeknek a kérdéseknek a megfejtései nagyon közérthető nyelven vannak megfogalmazva, sokat lehet belőlük tanulni.
- PMI Study Hall (https://www.pmi.org/certifications/certification-resources/pmi-study-hall)
- Főként ezt használtam teszt kitöltésre. Nekem nagyon bevált.
- Az én megítélésem alapján elég nehéz kérdéseket tartalmaz. Vizsgán találhatóknál is talán kicsit nehezebb.
- Néha borzasztóan rosszul megfogalmazott kérdésekkel fogsz találkozni. Vizsgán se lesz sokkal jobb. Emiatt egyszerűbb ezt minél hamarabb elfogadni, és ennek tudatában folytatni a felkészülést.
- (Ha a teszt vizsgát töltesz kis és használod a "pause" funkciót akkor a kérdések sorrendjét fölkeveri ha újrakezded.)
- Reddit (https://www.reddit.com/r/pmp)
- Nagyon hasznos vizsgatapasztalatokat tudsz itt találni. Ha elolvasol 1-2-t akkor a saját felkészültségi szintedet is kicsit könnyebb lesz kontextusba helyezni.
- Olyanokat érdemes keresni akik vizsga utáni beszámolókat írtak. Pl.: https://www.reddit.com/r/pmp/comments...
- Podcastek (https://pm-podcast.com/)
- Inkább szemléletformálásban volt szerepe, mintsem abban, hogy jól tudjak kérdéseket megválaszolni.
- 482 és 483-as rész végig tárgyalja a 7-es PMBOK-ot. Sok olvasás megspórolható vele.
- Spotifyon is megtalálható, babasétáltatáshoz/főzőcskézéshez tökéletes időtöltés... :)
- Ha sikeresen levizsgáztál akkor ezeknek a hallgatása PDU pontokat is ér!
- PMBOK Guide:
- Ha valamit máshogy csinálnék, akkor az lenne, hogy ezt ne olvassam el betűről betűre. Nekem keveset adott hozzá a fölkészüléshez. Még amíg tartott a training haladtam vele óráról-órára, de az általános megértéshez nem járult hozzá.
- Study Hall kérdések visszaellenőrzésekor újra előkerült. A kérdések magyarázata általában egy-egy fejezetére referál a könyvnek. Kérdés visszaellenőrzéskor újra hasznossá válhat.
- Saját tapasztalataim, számaim:
- ~1800-2000 kérdést töltöttem ki
- Rita féle könyv kérdéseivel átlagban ~78%-ot értem el
- PMI Study Hall kérdéseivel átlagban ~67%-ot értem el
- Expert kérdések nélkül 75-80%-ot értem el. (Reddit fórumos hozzászólások alapján ez elégséges ahhoz, hogy átmenj az éles vizsgán.) A felület nem alkalmas az expert kérdések automatikus kiszűrésére.
- 1:05 átlag kitöltési idő egy kérdésre. Ennek a mérése szőrszálhasogatásnak tűnhet, de érdemes rá figyelni. Még úgy is, hogy elég gyors teszt kitöltő vagyok, sok fókuszomat vitte el a vizsga első harmadában, hogy görcsöltem azon marad-e elég időm mindenre. Sokkal rosszabb lett volna ha előtte nem vagyok tisztában a szintidőmmel.
Én úgy közelítettem meg a felkészülést, hogy a Gábor által leadott anyag képezte az alapot amire ráolvastam a Rita féle könyvet. Közben podcasteket hallgattam és elolvastam cikkeket amik érdekesek voltak és szembejöttek. (PMI-nak kifejezetten érdekes cikkei vannak.) Miután volt egy átfogóbb, de még lyukacsos képem, kezdtem el teszteket tölteni. Orrvérzésig… Ahogy töltöttem a teszteket jöttem rá mi megy jobban és mi rosszabbul. A gyengébb részeket többször újraolvastam. Pl.: hiába gondoltam magamról mennyire értem más emberek kívánalmait, a stakeholders kérdéskörben mindig leszerepeltem. (Mondjuk a részletes vizsgaeredmény azt mutatta, hogy később sem kerültem közelebb, ezen kérdéskörben, a szingularitáshoz…)
A tesztkitöltésnél két olyan alkalmat tartottam, amiket a vizsga időbeosztása szerint csináltam, egyik egy Study Hall exam volt a másik pedig Gábor tesztvizsgája. Így be lehet lőni, hogy időben miként fognak alakulni a dolgok. Leszámítva ezeket, amikor volt szabad időm akkor megoldottam annyi kérdést amennyi éppen aktuálisan belefért (~10-50-et), nem vártam mindig a tökéletes tanulási alkalomra. A kitöltött kérdéseket visszaellenőriztem és egyesével átnéztem és értelmeztem a hozzá hivatalosan adott magyarázatokat. Ha nem volt elsőre egy "aha" érzésem, hogy miért az a jó válasz, amit megadnak, akkor könyvekből kikerestem az adott részt és megpróbáltam megérteni a miérteket.
Felkészülés közben több listát is vezettem. A teljesség igénye nélkül:
- Definíciók – Felkészülés végén nem igazán használtam, közepesen volt hasznos. Minden egyes alkalommal újragugliztam amit elfelejtettem, nem keresgéltem a saját jegyzetemben.
- Process groupok, saját értelmezés szerint – Többször hasznos volt visszatérni hozzá. Kérdés értelmezéskor vizsgáltam, melyik groupban vagyunk, mi van még előttünk, mi van már mögöttünk.
- "Érdekes" rontott kérdések – Ezeket vizsga előtt visszaolvasva tudtam tudatosítani magamban, hogy általánosságban miket szoktam elhibázni.
- Szótár – Még úgy is, hogy jónak érzem az angol tudásomat, sok kérdés volt, ahol egy-egy kulcsszón állt vagy bukott a megértés. Ezek a kulcsszavak pedig többször ismétlődtek.
(Az Study Hall-on kívül ezeket az ingyenes kérdéseket használtam: https://edward-designer.com/web/list-of-free-pmp-exam-questions/ Van oldal ami már nem működik és van ami pmbok 5. alapján ad kérdéseket. Szemet fognak szúrni a rossz minőségű tesztsorok.)
Technikai részletek a helyszínről:
- Ide kell majd menni, a training 360-hoz: https://tinyurl.com/4852kacw
- A kiküldött levélben azt írják, érkezz 30 perccel előbb. Én így tettem, 20 percet üldögéltem, nem bántam meg, kicsit magamba tudtam szívni az atmoszférát.
- Helyszínen a regisztráció ~5 percet vesz igénybe, fotó fog készülni rólad.
- Mindenki kedves és segítőkész.
- Helyszínen elérhető: Kávé, Tea, Víz
- Vigyél magaddal:
- Ennivalót, amit 5 perc alatt meg tudsz enni! Csak 10 perces szüneteid lesznek minden dolgodra... (Nekem a cukros zabszelet bevált.)
- Fényképes igazolványt
- Kapsz a vizsgázáshoz:
- Jegyzeteléshez papírt
- Tollat
- Füldugót
- Zsebkendőt (ezt sem vihetsz be a terembe)
- A vizsga alatt végig kamerával fognak nézni és úgy néznek át, ahogy azt az online videóban is mutatják. Még azt is megnézik a szemüvegedben van-e elrejtve kamera. Ha puskázni terveztél, felejtsd el, nem lesz esélyed.
- A vizsgán a kérdéseken háromféle jelölést tudsz alkalmazni. Áthúzást. Színkiemelést. "Flag"-et. Az én technikám ez volt:
- Flag mindenre amiben bizonytalan vagyok, vagy abszolút nem tudom.
- Kitöltés közben minden választ áthúztam amit biztosan helytelennek tartottam. Így amikor visszatértem hozzá, akkor időt spóroltam.
- Miután végeztem egy 60 kérdéses szekcióval, visszatértem és ellenőriztem az összes Flag-elt kérdést.
- Pro tipp: Számomra a Flag-elt kérdések két kategóriába estek, a "jó ha még átnézem" és a "lövésem sincs melyik a jó válasz". Az előbbi kategóriába esőnél, mindig használtam a zöld kiemelést, az általam jónak vélt válasznál, így visszatérve tudtam, hogy sokat nem kell már agyalnom, időt tudok spórolni.
- Időbeosztás. Egy timer lesz a jobb felső sarokban.
- Nem szekciókra bontva, hanem egyben mutatja a teljes time poolodat.
- Amikor szünetre mész megállítják. Szünet hossza 10 perc. Ki-be menetellel összeszámolva 8 perc...
- Én az elején a lapomra fölírtam, hogy hányadik percnél hol kell járjak a vizsgánál, hogy ezzel is terhet vegyek le magamról.
- A vizsga 230 perc volt plusz 2×10 perc szünet. 60 kérdésenként mehetsz el szünetre, ami nem kötelező. Én erősen javaslom a szünet kihasználását. Fej-, váll-, nyakkörzés, evés-ivás sokat segít a felfrissülésben.
- Miután végeztél a 180. kérdéssel a számítógép kiírja átmentél-e, ha pedig kijöttél a teremből azonnal a kezedbe nyomják a papír alapú eredményt. Mire hazaérsz, addigra pedig a PMI is értesít.
A fenti lépéseknek és megközelítésnek köszönhetően, sikerült az alábbi eredménnyel zárnom a vizsgát:
Remélem találtál hasznos dolgokat a leírtakban. Ha esetleg kérdésed lenne hozzájuk, nyugodtan keress privátban valamilyen közösségi felületen (linkedin, fb), szívesen segítek, ha módomban áll.
Sok sikert a készülődéshez! Szorítok! :)