PMP vizsga információk
Milyen a PMP vizsga és mikor sikeres?
A PMP vizsgát számítógépes vizsgalaborokban lehet letenni, Budapesten is van több a PMI által elfogadott Prometric vizsgaközpont. A vizsga maga meglehetősen hosszú és kimerítő. Összesen 180 angol nyelvű kérdésre kell válaszolni 230 perc alatt. A legtöbb kérdésnél 4 válaszlehetőséget adnak meg, amelyek közül az egyetlen helyeset kell megjelölni. Minden helyes válasz egy pontot ér, ha hibás, vagy nincs válasz, akkor nulla pontot.
2020-ban a PMI bevezette, hogy a PMP vizsga két szakaszból áll és a két szakasz között 10 perc pihenő időt kapnak a vizsgázók. Ez a 10 perc szünet nem számít bele a vizsga idejébe, de az a megszorítás, hogy a szünet előtti kérdésekre már nem lehet visszatérni és javítani rajtuk!
Már lehet otthonról is vizsgázni online módon?
Igen, ez is 2020-as újítás a PMI-nál, hogy ha az otthoni környezetünk megfelel a vizsgázás technikai követelményeinek és pontosan betartjuk a szabályokat a vizsga során, akkor nem szükséges vizsgaközpontba utaznunk. A PMI oldalán részletes információk olvashatók a 7/24 Online Proctored Testing-ről.
Mit kérdeznek a PMP vizsgán?
A legjellemzőbb kérdés típus, amikor leírnak egy projekt helyzetet és azt kérdezik, hogy mi lenne a következő lépés, mi a helyes eljárás ebben a helyzetben, illetve a problémát hogyan, mikor lehetett volna megelőzni. A vizsgán nem elsősorban a tényszerű projektmenedzsment módszertani ismereteket kérik számon (persze van ilyen kérdés is), hanem arra kíváncsiak, hogy a vizsgázó érti-e a projekt módszerek értelmét és lényegét és azt projekt szituációkban tudja-e értelmezni és használni.
A szituációs kérdéseken túl van néhány számolós feladat, amiben azt mérik fel, hogy a fontosabb projekt módszereket érti-e a vizsgázó. Ilyen például a hálótervezés, a kritikus út meghatározása vagy az earned value kiszámítása.
A vizsga tudásanyaga jórészt a PMI által gondozott PMBOK Guide aktuális (jelenleg ez a hatodik) kiadására illetve a vele együtt publikált Agilis gyakorlati útmutatóra (Agile Practice Guide) épül. A Project Management Body of Knowledge útmutató egy nagyon didaktikusan összállított projekt módszertani gyűjtemény, ami a legtöbb esetben a legtöbb projektnél használható jó gyakorlatokat mutatja be folyamat megközelítéssel. A projektmenedzsment folyamatokat 5 folyamatcsoportba és tíz tudásterületbe rendezi. A PMBOK Guide-on kívül fontos még a PMI Etikai és Magatartási kódexének ismerete is – ennek ismeretére épülő kérdések is vannak a vizsgán. PMI-nak és az egész projektmenedzsment szakmának fontos, hogy ne csak módszertanilag, hanem etikailag is jó gyakorlatot kövessenek a projektmenedzserek.
Témakör (Domain) | Kérdések aránya | Feladatcsoportok száma (Tasks) |
Projekt csapat fejlesztése és vezetése (People) | 42% | 14 |
Projektmenedzsment folyamat (Process) | 50% | 17 |
A projekt üzleti környezete (Business Environment) | 8% | 4 |
A 2021-től érvényes PMP Exam Content Outline felsorolja azokat a feladatcsoportokat (összesen 35 Task-ot), amelyekről a három témakörben a projektmenedzsereknek kellően elmélyült ismeret szükséges, hogy a felmerülő szitációs kérdéseket meg tudják válaszolni. A hivatalos PMI leírás szerint a vizsga kérdések 50%-a prediktív életciklus modell szerint működő projektekre vonatkozik, a kérdések másik felének megválaszolásához pedig adaptív, agilis és hibrid projektmenedzsment megközelítések ismerete szükséges.
További információk a PMI vizsgákról ►
Hogyan érdemes felkészülni a PMP vizsgára?
Fontos, hogy PMBOK-os tudáson túl megtanuljunk a vizsgakérdésekre válaszolni. Kell elmélyülés és elgondolkodás a PMI-os szemléletben, hogy jó esélyünk legyen jó válaszokat adni. Ez egy etikus, jó gyakorlat rendszer megértését jelenti, ugyanakkor a valós munkakörnyezet időnként nem ugyanazokat a megoldásokat igényli, mint ami könyvben le lett írva. Egy lehetséges út a felkészülésre, hogy egyénileg olvassuk a PMBOK-ot, valamilyen más vizsgafelkészítő könyvet és az internetről amennyit csak tudunk PMP vizsgakérdéseket keresünk és gyakorlunk. Az angol nyelv miatt a vizsga egy kicsit nyelvvizsga is, a tapasztalatok szerint a szakmai középfok felett kell tudni ahhoz, hogy minden kérdést pontosan megértsünk.
Az egyéni felkészülés legalább 70%-át vizsga tesztkérdések kitöltésével és kiértékelésével célszerű tölteni. Az egyéni felkészülésre egyébként akkor is szükség van, ha valaki bejelentkezik egy felkészítő cég valamilyen PMP vizsgafelkészítő programjára. A vizsgafelkészítő programokon egy már minősített oktató irányításával lehet megismerni a sikeres vizsgához szükséges ismereteket és összefüggéseket. Egy jó felkészítő workshop interaktív, informatív, konzultatív és biztosan kell, hogy vizsgakérdések gyakorlása is legyen benne.
Vizsga garancia csak nálunk!! Ha a tesztnapunkat követően nem sikerül elsőre a PMP vizsga akkor az ismétlés díját mi álljuk! Részletes feltételek:
Ha nem sikerül elsőre a vizsga, akkor egy ismétlővizsga díját mi fizetjük helyetted! |